Różaniec do Przenajświętszej Krwi Jezusa

Sposób odmawiania Różańca
Różaniec (koloru czerwonego).
Składa się z siedmiu tajemnic.


Początek (na krzyżyku):
Wierzę w Boga Ojca...

Na małych paciorkach mówimy:
Ojcze nasz...

Na dużych paciorkach mówimy.
Chwała Ojcu...

TAJEMNICA I
Pan przelał Krew podczas obrzezania


„Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu Imię Jezus". (Łk 2, 21)

Wyzwalające posłuszeństwo

Chrystus nie przyszedł, aby znieść prawo Starego Testamentu, ale by je udoskonalić. Dlatego walczy zewnętrznie przeciw starym przepisom, ale równocześnie im się poddaje, aby pokonać je od wewnątrz. Jest to wyrażone szczególnie mocno w obrzędzie obrzezania, poprzez który Chrystus został prawnie włączony do narodu izraelskiego. Tak jak my przez chrzest zostajemy włączeni do Kościoła, tak w Starym Testamencie Izraelici przez ten znak Przymierza byli włączani do narodu wybranego. Jezus chce być jednym z wielu, „podobny nam we wszystkim, oprócz grzechu", dlatego poddaje się prawu żydowskiemu z wieloma jego przepisami. Miłość czyniła go zdolnym do posłuszeństwa, a równocześnie pozwalała Mu być wolnym. W ten sposób uświęcił nasze posłuszeństwo i wskazał drogę tym wszystkim, którzy czują się skrępowani ustawami i zarządzeniami, a także zwyczajami i obrzędami. 

Modlitwa:

Panie Jezu Chryste, prosimy Cię za tymi wszystkimi, którym brak wolności wewnętrznej czy zewnętrznej. Dla Twojej Miłości obdarz ich mocą, aby mogli iść naprzód i przyjmij ich ofiarę jako wkład do prawdziwej odnowy, która buduje Twoje Królestwo. Spraw, abyśmy wszyscy poznali, że każda przegrana może stać się zyskiem przez Twoją świętą Krew. 

(5x) Ojcze nasz..., (1x) Chwała Ojcu...

K. Ciebie, Panie, prosimy, wspomóż sługi Swoje.
W. Które odkupiłeś Swoją Przenajdroższą Krwią.


TAJEMNICA II
Pan przelał Krew podczas modlitwy w Ogrójcu


„Pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot stał się jako gęste krople krwi sączące się na ziemię." (Łk 22, 44)

Przezwyciężenie lęku

W tak wielkiej słabości ludzkiej Jezus pozwala nam poznać swój lęk przed śmiercią, którego doznał na Górze Oliwnej. Nikt więc nie musi wstydzić się swego lęku. Syn Boży cierpiał tak wielką śmiertelną udrękę, że Ewangelista ten pot, który wtedy spłynął, porównuje do sączących się kropli Krwi. Grzech i zdrada przeniknęły w najgłębsze tajniki serca Jezusa. Jego ludzka natura chciałaby się uchronić przed nadchodzącą Męką, ale miłość do Ojca zwyciężyła: „Nie Moja, lecz Twoja wola niech się stanie". Jezus wskazuje drogę do przezwyciężenia lęku tym wszystkim, którzy w pokusie czują się słabi lub osamotnieni. Zakotwiczenie się woli Ojca czyni Syna Człowieczego wolnym i nieustraszonym, tak że ze spokojem i godnością może wyjść na spotkanie zdrajcy, aby mu się oddać. 

Modlitwa:
Prosimy Cię, Panie, za tych wszystkich, którzy są w rozpaczy i przeżywają lęk. Nie dopuść, aby pociechy i podpory szukali w samych sobie czy też w ludziach, ale w Woli Ojca. Uczyń nas gotowymi przyjąć i spełnić tę wolę w chwili obecnej, aby nas nie pochłonęła fałszywa troska o przeszłość czy o przyszłość. 

(5x) Ojcze nasz..., (1x) Chwała Ojcu...

K. Ciebie, Panie, prosimy, wspomóż sługi swoje.
W. Które odkupiłeś Swoją Przenajdroższą Krwią.


TAJEMNICA III
Pan przelał Krew podczas biczowania


„Wówczas uwolnił im Barabasza, a Jezusa kazał ubiczować. I wydał na ukrzyżowanie." (Mt 27, 26)

Znoszenie niesprawiedliwości i przykrości

Po dokonaniu zdrady i pojmaniu prowadzili Jezusa od jednego sądu do drugiego. Na koniec Piłat skazał Go na biczowanie, chociaż musiał stwierdzić, że nie ma w Nim żadnej winy. Największy cios zadaje człowiekowi fałszywy sąd oraz doznana niesprawiedliwość. To jest ta udręka, która potęguje cierpienia fizyczne bolesnego biczowania. Za cudze winy Jezus pozwala się ubiczować aż do Krwi. Nie żali się, nie skarży. Miłość nie tylko potrafi znieść niesprawiedliwość i razy, ale nawet pod ich wpływem wzrasta. 

Modlitwa:
Panie, prosimy Cię za wszystkich tych, co są fałszywie oskarżeni lub muszą przyjąć niesprawiedliwą karę. 
Mów do nich przez Twoją Przenajdroższą Krew i spraw, aby zrozumieli, że także ich własna krew nie będzie przelana nadaremnie, jeżeli ofiarują ją razem z Twoją. Daj nam wszystkim zrozumieć, że pokoju nie zdobywa się siłą, lecz cierpieniem. 

(5x) Ojcze nasz..., (1x) Chwała Ojcu...

K. Ciebie, Panie, prosimy, wspomóż sługi swoje.
W. Które odkupiłeś Swoją Przenajdroższą Krwią.


TAJEMNICA IV
Pan przelał Krew podczas cierniem koronowania


Ubrali Go w purpurę i uplótłszy wieniec z cierni włożyli Mu na głowę i zaczęli Go pozdrawiać: „Witaj Królu Żydowski". (Aft 17, 18)

Znoszenie szyderstw i upokorzeń

Żołnierze postępują z Jezusem gorzej, niż było to im zlecone. Ból zadają Mu nie tylko ukłucia cierni, ale dołączają się do nich szyderstwa. Te gorsze są od mąk fizycznych. Przenikają duszę do dna. A jednak oprawcy mówią prawdę: Jezus jest Królem, jedynym, prawdziwym, od którego bierze początek wszelka władza. Chrystus przez Krew Swojej cierniowej korony uświęcił ciężar odpowiedzialności. Przez udział w Jego Królestwie chrześcijanin panuje, gdy służy i w upokorzeniach doświadcza Chwały swego Pana. 

Modlitwa:
Chryste, nasz Królu, prosimy Cię za tymi, którzy cierpią pod władzą. Przez Twoją Świętą Krew udziel mądrości i mocy tym, którzy piastują jakiś urząd i wspieraj także tych, którzy spełniając swój urząd cierpią od innych. Uwolnij nas od wszelkich drwin i od każdej niemiłosiernej krytyki, abyśmy byli zdolni spotkać Ciebie samego w tych, którzy ponoszą za nas odpowiedzialność. 

(5x) Ojcze nasz..., (1x) Chwała Ojcu... 

K. Ciebie, Panie, prosimy, wspomóż sługi swoje.
W. Które odkupiłeś Swoją Przenajdroższą Krwią. 

TAJEMNICA V
Pan przelał Krew na drodze krzyżowej


„A On sam dźwigając Krzyż wszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota". (J19, 17) 

Miłość, która nigdy nie ustaje

Pochód, w którym Jezus pod ciężarem swego narzędzia śmierci wspina się na Kalwarię, nie jest pochodem triumfalnym. A jednak jest to pochód zwycięstwa, pochód miłości. Jezus ponownie pada pod Krzyżem. Upada On nie tylko z powodu ciężaru i wyczerpania. Brutalność otoczenia, pustka duszy, ciężar grzechów całej ludzkości spada na Niego. Miłość jednak nie ustaje, ona potrafi nie tylko zaczynać od nowa, ale wznosząc się ponad własne cierpienia, dostrzec innych. Świadczy o tym spojrzenie na Matkę stojącą na drodze, dowód wdzięczności dla Weroniki, rozmowa z płaczącymi niewiastami... Jezus nie widzi własnej Krwi, Jego miłość zatroskana jest bardziej o innych i dlatego jest w stanie za każdym upadkiem znowu powstać i od nowa zaczynać. 

Modlitwa:
Jezu, prosimy Cię za tych wszystkich, dla których krzyż stał się zbyt ciężki. Dla Twojej świętej Krwi pomóż im powstać i iść dalej. Daj nam wszystkim zrozumieć, że miłość na tym świecie polega na tym, że pomimo słabości nie ustajemy, lecz zawsze znowu od nowa zaczynamy. 

(5x) Ojcze nasz..., (1x) Chwała Ojcu...

K. Ciebie, Panie, prosimy, wspomóż sługi swoje.
W. Które odkupiłeś Swoją Przenajdroższą Krwią.


TAJEMNICA VI
Pan przelał Krew przy ukrzyżowaniu


„Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?" (Mt 27, 46)

Ufność w osamotnieniu

W swym osamotnieniu na Krzyżu Jezus doznaje najgłębszego poniżenia. Jeżeli dotąd mógł czerpać pociechę i pomoc od Ojca, jak to było na Górze Oliwnej, tak teraz Syn Boży przeżywa wewnętrzne ciemności, w których nie odczuwa więcej bliskości Ojca. Tak jak przedtem oddał Swoją Krew, tak teraz czuje pustkę w duszy i pozostaje bez odpowiedzi na pytanie „Dlaczego?" Mimo tego nie zwątpił: „Ojcze, w ręce Twoje oddaję ducha mego!" (Łk 23-46). Jest to zwycięstwo wiary, to triumf miłości, która wszędzie zwycięża. 

Modlitwa:
Panie Jezu Chryste, prosimy Cię za tymi, którzy nie widzą już sensu swojego życia, którzy na skutek rozczarowania czy niepowodzenia, zdrady, czy cierpień fizycznych, upodobnili się do Ciebie na Krzyżu. Daj nam wszystkim doznać pomocy Twojej Krwi, abyśmy także w godzinach ciemności mogli razem z Tobą powierzyć się miłości Ojca. 

(5x) Ojcze nasz..., (1x) Chwała Ojcu...

K. Ciebie, Panie, prosimy, wspomóż sługi swoje.
W. Które odkupiłeś Swoją Przenajdroższą Krwią.


TAJEMNICA VII
Pan przelał Krew i wodę przy otwarciu boku włócznią


„Lecz kiedy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda." (J 19, 33-34) 


Życie w śmierci
W otwartym boku Jezusa Kościół widział zawsze, przedstawiając to symbolicznie, źródło, z którego czerpiemy nowe życie: Woda Chrztu i Krew Przymierza. Źródło to odnajdujemy w Sakramentach Świętych. W sposób szczególny Sakrament Pokuty i Eucharystii zaprasza nas, abyśmy w spotkaniu z Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym Jezusem otrzymali odpuszczenie grzechów i nowe życie. Dopóki żyjemy na tym świecie, jesteśmy słabi i upadamy. Podlegamy prawu śmierci. Przez śmierć włączamy się na zawsze w Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa. Jest to niezmierzony dar Bożej Miłości. Jest darem to, że my już teraz przyjmując Sakramenty Święte możemy w pełni uczestniczyć we wspólnocie Boga z Jego Świętymi. 

Modlitwa:
Chryste, nasz Odkupicielu, prosimy Cię za wszystkimi ludźmi, którzy Cię jeszcze nie znają i za tymi, którzy są wyłączeni ze strumienia łask płynących z Sakramentów Świętych z powodu rozłamu w Kościele, trwania w błędzie czy w grzechu. Daj nam doświadczyć Twojej Krwi jako źródła pojednania i jako więzi jedności i miłości. Przez gorliwe i pełne szacunku przyjmowanie Twoich Sakramentów złącz nas z sobą i między nami, abyśmy byli zdolni żyć i działać dla Twojego Królestwa. 

(3x) Ojcze nasz..., (1x) Chwała Ojcu...

K. Ciebie, Panie, prosimy, wspomóż sługi swoje.
W. Które odkupiłeś Swoją Przenajdroższą Krwią.


Modlitwa końcowa

Panie Jezu Chryste, rozważaliśmy tajemnice przelewu Twojej Krwi. Uniżyłeś się za nas, aby nas oczyścić z grzechów i uczynić nas dziećmi Bożymi, dziećmi Twojego Ojca. Dziękujemy Ci i prosimy Cię o łaskę, abyśmy mogli poświęcić także życie i krew dla uwielbienia Boga i dla zbawienia naszych bliźnich. Pozwól nam w radosnych, a także w przepełnionych cierpieniem godzinach naszego życia rozmyślać o Cenie naszego odkupienia i z serca odpowiedzieć na Twoją miłość. Amen. 

K. Zawsze błogosławmy i dziękujmy Jezusowi,
W. Który nas odkupił swoją Przenajdroższą Krwią.

Modlitwa ta pobudza nas do wdzięczności, ufności i gotowości do współudziału w dziele Odkupienia, a także umacnia na chwilę zwątpienia. Modlący się człowiek ma być gotowy i zdolny do przelania krwi własnej razem z Chrystusem. W chwilach bólu i miłości dzieje się to na sposób duchowy. Wyznanie wiary w Chrystusa może także i dzisiaj, podobnie jak za czasów męczenników, umacniać moralnie i dawać życie nadprzyrodzone. Krew jako symbol życia i ofiary na Krzyżu stała się znakiem miłości Boga. Krew Chrystusa pragnie i w nas wzbudzić miłość wzajemną. Musimy stać się gotowi poświęcić siebie dla chwały Bożej i dla zbawienia świata. Różaniec do Przenajświętszej Krwi jest symboliczny nie tylko wewnętrznie, lecz także w swojej budowie. Jako modlitwę podstawową odmawia się 33 razy Ojcze nasz - tym pragnie się zaznaczyć dojrzały wiek Chrystusa. Również siedem tajemnic przelania Krwi wskazuje na pełnię Odkupienia. Obydwie liczby chcą podkreślić, że całe życie Pana Jezusa jest wyrazem zawsze tego samego dzieła Odkupienia, że jest całkowite i niepodzielne oraz najcenniejsze.

Drukuj to!

CONVERSATION

0 Komentarze:

Prześlij komentarz